Zasady stosowania folii rolniczej do sianokiszonek
Podawanie zwierzętom, zdrowych i odżywczych pasz , pozwoli na wyprodukowanie wspaniałego mleka,jogurtów oraz serów doskonałej jakości
Dzięki zdrowym paszom, także konie sportowe będą miały doskonałą kondycję fizyczną.
Właściwe przygotowanie i przechowywanie pasz jest niezbędnym czynnikiem pozwalającym jej zachować przez wiele miesięcy niezmienione parametry żywieniowe.
Koszenie zielonki musi być wykonane na wysokości minimalnej 6-8 cm od ziemi, aby unikać zanieczyszczenia paszy ziemią podczas suszenia i następnie belowania paszy (zanieczyszczenia mogą nieskorzystanie wpłynąć na proces zakiszania i jakość paszy podczas przechowywania w owiniętych belach). Gdy sianokosy odbywają się podczas deszczowej pogody, to pasza jest bardzo wilgotna i przed belowaniem musi nastąpić jej wstępne przesuszenie, aby zapobiec jej gniciu
Belowanie musi się odbywać z zastosowaniem silnego sprasowania paszy, aby zmniejszyć do minimum ilość powietrza zawartego w beli paszy. Zaleca się owinięcie folia bezpośrednio po zrobieniu beli i nie później niż po 3 godzinach, aby unikać zabrudzenia paszy zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu.
Folię rolniczą nakłada się przy pomocy owijarki rolniczej. Przed rozpoczęciem owijania, należy zmierzyć szerokość warstwy folii na owiniętej pierwszej beli. Oryginalne rolki mają szerokość 500 i 750mm. Należy uważać, aby podczas rozciągania folii, jej szerokość, a więc i grubość nie zostały zbytnio zmniejszone.
Podczas owijania jest dopuszczalne maksymalne zwężenie folii o 20% jej początkowej szerokości. Zbytnie rozciągnięcie folii spowoduje zmniejszenie grubości folii i jej osłabienie, w wyniku czego skraca się czas jej działania ochronnego.
Podczas rozciągania jest możliwe maksymalne zmniejszenie szerokości dla folii 750mm do 600mm, natomiast dla folii 500mm do 400mm.
W celu ustawienia właściwego rozciągu i przylegania folii rolniczej do beli, należy odpowiednio ustawić naciąg wstępny na owijarce rolniczej. Jeżeli ta maszyna nie posiada funkcji regulacji naciągu wstępnego, to można ustawić właściwe rozciągnięcie folii poprzez zmianę prędkości owijania.
W celu zachowania jak najlepszych właściwości odżywczych paszy, Manuagri proponuje stosowanie folii rolniczych swojej produkcji charakteryzujących się najwyższą jakością oraz wytrzymałością, przeznaczonych specjalnie do technologii produkcji kiszonek w belach i umożliwiających właściwe przechowywanie pasz przez okres minimum12 miesięcy.
Pamiętaj: należy dokładnie przestrzegać zasad przygotowywania kiszonek i przechowywania balotów.
W celu uzyskania najlepszych warunków zakiszania, bela paszy powinna być owinięta 4-6 warstwami folii w zależności od jej wielkości. Każda warstwa zostaje nałożona na 50% powierzchni poprzedniej warstwy.
Owijarka rolniczą nakłada folię w taki sposób, że bela na części płaskiej ma większą ilość warstw w porównaniu z warstwami ułożonymi na części owalnej. W związku z powyższym bele powinny więcbyć składowanie i przesuwane na części płaskiej.
W przypadku szczególnie trudnych warunków (wilgotność paszy większa od zalecanej, nieprawidłowe przechowywanie, przewożenie na dalekie odległości lub szczególnie trudne warunki środowiskowe) należy zwiększyć o dwie warstwy zakładaną ich minimalną ilość.
Podczas składowania, należy pamiętać, aby baloty stały na części płaskiej i były ułożone w dwóch rzędach, jeden na drugim w kształcie piramidy. Należy dokładnie skontrolować powierzchnię, na której są składowane baloty, aby nie miały one bezpośredniego kontaktu z przedmiotami, które mogłyby spowodować uszkodzenie folii.
W przypadku, gdy występuje niebezpieczeństwo, że ptaki lub inne zwierzęta mogą uszkodzić folię, to należy dodatkowo zabezpieczyć ofoliowane baloty przy pomocy specjalnych siatek ochronnych.